Edirne Kakava Şenlikleri İle Eğlenceye Hazır Olun!

Edirne Kakava Şenlikleri her sene yöre halkı ve il dışından gelen ziyaretçilerin katılım sağladığı etkinliktir. Amaç baharın gelişini kutlamak olan bu şenliklerin kökeni, Mısır ve Ön Asya’ya dayanmaktadır. Edirne ve Kırklareli gibi ülkemizin bazı batı illerinde büyük bir heyecan ile kutlanmaktadır. Bu kutlama Edirne belediyesi tarafından desteklenen uluslararası bir festivaldir. Hızır ile İlyas peygamberin buluştuğu anı simgeleyen günün romanlardaki karşılığı kakavadır. Tüm sene bu kutlama için hazırlanan romanlar için Mayıs ayının önemi bir ayrıdır. Kutlanacak gün yaklaştıkça heyecan katlanarak artar.

edirne kakava şenliği ateşi
kakava şenlik ateşi

Edirne Kakava Şenlikleri Ne Zaman Düzenlenir?

Her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Kakava şenlikleri sabırsızlıkla beklenmektedir. 5 Mayıs günü tüm güzelliklerin paylaşılması amacı ile ateş yakma ritüeli ve pilav ikramı ile başlar. Başlangıç ritüeli ise 6 Mayıs gününün sabahı saat 06:00’da Tunca Nehri kıyısında gerçekleşir.

Edirne Kakava Şenliklerinde Neler Yapılır?

“Edirne Kakava Şenliklerinde Neler Yapılır?” sorusunun birçok cevabı vardır. Şenlik boyunca türlü etkinliklere yer verilir. Bu etkinlikler şu şekildedir:

  • Şenlikte Tunca Nehri’nde eller ve yüzler yıkanır.
  • Nehrin yanındaki ağaçlardan dileklerinin kabul olması amacı ile yeşil dal koparılır.
  • Ateşin üstünden atlanır.
  • Çeşitli danslar yapılır.
  • Nehir kenarında piknik yapılır.
  • Şafak zamanı ise, baba Fingo’nun Tunca Nehri’nden çıkacağına inanılır.
  • Roman havaları çalınarak bunun eşliğinde oynanır.
  • Eski masallar, efsaneler anlatılır.

Kakava Ne Anlama Gelir?

Kakava Sözlükte, kahkaha eğlence gibi anlamlara gelmektedir. Bazı araştırmacılara göre ise bu kelimenin anlamı tencere bayramıdır. Ka’kaa kelimesinin ise milli bayram ve silah ile savaş gürültüsü anlamlarına geldiği belirtilmiştir.

Kakava Şenlikleri giysiler
kakava şenliği geleneksel giysiler

Kakava ve Hıdırellez Farkı

Çoğu kişi tarafından ikisi aynı olarak bilinse de Kakava ve Hıdırellez farklı şenliklerdir. İkisinin kutlandığı tarihlerin yakın olması sebebi ile aynı zannedilir. Etkinlikleri de büyük oranda benzerlik gösterse de inanç bakımından birbirlerinden oldukça farklıdırlar. Ayrıca hıdırellez bir gün kutlanırken bu şenlikler iki gün hatta bazen üç gün bile kutlanabilmektedir. Romanların kültürünün bir parçası olan kakavanın hıdırellez ile bazı benzerlikleri olsa da amaçlar ve inançlar farklılık göstermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Yazılar

Özel Jet Kiralama Fiyatları

Dohajet air dünyanın her yerinden, bir havaalanın olduğu herhangi bir noktadan diğer bir noktaya hızlı bir şekilde en iyi hizmeti en iyi...

Özel Uçak Kiralama

Dohajet air olarak, tur operatörlerine, özel şirketlere, kamu kuruluşlarına, vakıf / dernek ve tüzel kişilerin özel uçak kiralama ihtiyaçlarında en iyi konforu,...

Günü Birlik Abant Turu

Eşsiz bir doğa olayına tanıklık etmek istiyorsanız Günü birlik Abant turu tam size göre. Kışı ayrı bir muhteşemlikte olan Abant gölünün, yazı,...

Kategoriler