Sivas- Divriği- Kemaliye-Erzincan Tarihi Gezi Turu

Kültür gezi etkinlikleri içerisinde en çok merak edilen turlar içerisinde Sivas-Divriği-Kemaliye-Erzincan Turu rotaları ilk akla gelen olur. Bu rota gezi severler için hem tarihi mekanları tanıma, hem rota üzerinde farklı yörelere ait yaşam ve yemek kültürlerini görme imkanı sunmaktadır.

En az üç günlük bir gezi ile hakkını vereceğiniz bir tur ile muhteşem vakit geçireceğiniz açıktır. Peki bu gezi rotası içerisinde sizleri neler bekliyor. Bu tur içerisinde önceliğiniz elbette tarihi mekan ziyaretleri olacaktır. İl il sıralamaya baktığınızda özellikle Sivas, Cumhuriyet tarihi açısından büyük bir öneme sahip ilimizdir. Tarihte biraz daha geriye gidersek Osmanlı için de öncesinde beylikler dönemine ait önemli noktalar ile göz doldurmaktadır. 

sivas turu
Sivas turu

İlk Durak Sivas 

Sivas gezi turu denildiğinde yoğun bir tarih izlenimi oluşacaktır. Tarihimizde Anadolu Selçukluları ile başlayan yakın Cumhuriyet tarihi ile devam eden bu süreci yapılarda görmeniz mümkün. Sivas’ ta başlayan bu gezinin ilk durağı Anadolu Selçukluları Dönemi’nde yapılmış olan Gök Medrese olacaktır. Akabinde Ulu Cami ile devam eden turda bu tarihi atmosfer sizi adeta büyülecektir. Ulu Cami için bilinmesi gereken en önemli özellik eğri minare ile bunca zamandır ayakta durabilen bir yapı olmasıdır.

Tarihin en eski hatıralarından olması da değerini ayrıca attırmaktadır. Madımak Oteli, Bürüciye Medresesi, Çifte Minare, Şifaiye Medresesi ve Konre Binası görülmesi gereken tarihi mekanlardır. Tabi Sivas turu için mutlaka bir rehber eşliğinde gitmeniz yerinde olacaktır. Bu mekanları tarihimizde bize ne ifade ettiğini bilmek geziye anlam katacaktır. Sivas için son gezi noktası Kangal’dır. Kangal ilçesinde yer alan Kangal Balıklı Kaplıcası muhakkak uğramanız gereken yerler arasındadır. 

Rotanın İkinci Adresi Divriği 

Kangal ilçesinden ayrıldıktan sonra ilk yapmanız gereken yönünüzü Divriği’ye çevirmektir. Divriği’de yer alan Divriği Ulu Camii tarihi dokusu ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Bu cami Mengücek Bey Ahmed Şah tarafından yapılmış ve UNESCO dünya mirasları koruma listesine alınmıştır. 

karanlık kanyon
Karanlık Kanyon

Kemaliye-Erzincan İle Tanışma Vakti 

Sivas- Divriği- Kemaliye-Erzincan tarihi gezi turu içerisinde 3. durağımız Kemaliye. Kemaliye özellikle doğal güzellikleri ile de bilinen görülmeye değer illerimizdendir. Ilçede yer alan Karanlık Kanyon ve Fırat Nehri’ nin suları 800 metre üzerinde geniş kayalıkları yarmış ve bugün bilinen ismi ile Taş Yolu oluşturmuştur. Kemaliye için geziye gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken nokta Kemaliye Taş Yolu olduğu bilinir. Bu yolun sonunda karşınıza TUBİTAK tarafından hazırlanan Büyük Doğa Tarih Müzesi çıkacaktır. Burada Taş Yol boyunca toplanan taşlar da sergilenmektedir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Yazılar

Özel Jet Kiralama Fiyatları

Dohajet air dünyanın her yerinden, bir havaalanın olduğu herhangi bir noktadan diğer bir noktaya hızlı bir şekilde en iyi hizmeti en iyi...

Özel Uçak Kiralama

Dohajet air olarak, tur operatörlerine, özel şirketlere, kamu kuruluşlarına, vakıf / dernek ve tüzel kişilerin özel uçak kiralama ihtiyaçlarında en iyi konforu,...

Günü Birlik Abant Turu

Eşsiz bir doğa olayına tanıklık etmek istiyorsanız Günü birlik Abant turu tam size göre. Kışı ayrı bir muhteşemlikte olan Abant gölünün, yazı,...

Kategoriler